גבים דיגיטליים - כל מה שרצית לדעת ולא העזת לשאול! - 

מהו גב דיגיטלי?

כולנו מבינים את ההבדל והצורך בצילום קונבנציונלי בין צילום בפורמט 35 מ"מ לבין פורמטים גדולים יותר כגון 120 מ"מ או 4X5. כאשר רצינו לצלם תמונה איכותית עם יכולות הגדלה גדולות יותר, מיד היינו פונים לפורמט גדול יותר מאשר 35 מ"מ.


בעידן הדיגיטלי התחלנו לחפש פרמטרים אחרים במצלמה כאשר רצינו לבצע הגדלות גדולות מאד. וכך למעשה התחלנו לצרוך רזולוציות גבוהות יותר  (נכון ליום כתיבת כתבה זו הרזולוציה הגבוהה ביותר הקיימת במצלמות 35 מ"מ הינה כ 24MP) וכן חיישנים גדולים יותר ולא הסתפקנו בפורמטי ה APS אלא חיפשנו את מצלמות ה "Full Frame" (מצלמות עם חיישן 35 מ"מ מלא.)

אך למעשה, אם הנתון שמשפיע על גודל התמונה הינו רזולוציה בלבד, למה ייצרני המצלמות לא מייצרים חיישנים עם רזולוציות גדולות יותר?? ובכן, הכנסת יותר פיקסלים על שטח נתון מחייבת להקטין את גודל הפיקסל. כאשר גודל הפיקסל קטן מדי ישנם בעיות של רעשים בתמונה, מעברי צבע טובים, מעברי אפורים וכו'.


וכאן נכנסים לתמונה ה"גבים הדיגיטליים". גב דיגיטלי הינו יחידת חיישן בגודל הקרוב לפורמט 6X4.5 (לא כל הגבים הינם בפורמט 645 מלא.) אשר מתחבר לרוב המצלמות בפורמט זה ומעלה . ובכך מאפשר להגיע לרזולוציות גדולות יותר (נכון להיום 60MP)  בלי להקטין את גודל הפיקסל בצורה שתפגע באיכות התמונה. ובכך לקבל מעברי צבע ואפורים בצורה הטובה ביותר ואיכויות שהיינו רק חולמים לקבל בפורמטים קטנים יותר.


כתוצאה מגודל הפיקסל הגדול, החיישן מסוגל לקבל הרבה יותר פרטים בזמן החשיפה וע"י כך מאפשר יכולת שינוי של החשיפה לאחר הצילום (בזמן פיתוח קובץ ה  RAW) של עד 12 F-stops!! ובכך נותן לנו גמישות מוחלטת בחשיפה ובתיקון פרטים שהינם בחשיפת יתר או חוסר.


את הגבים הדיגיטליים ניתן לחבר למרבית המצלמות בפורמטים גדולים, כגון: Mamiya, Hasselblad, Contax, Fuji, Bronica, Alpa, Arco, Cambo, Horseman, Linhof, Sinar, Toyo, Rollei וכו'. כך שלמעשה מי שיש לו מצלמת פורמט בינוני שוכבת על המדף יכול להוריד ממנה את גב הפילם ולשים במקומו גב דיגיטלי!

נכון להיום החברה הגדולה ביותר לייצור גבים דיגיטליים הינה חברת Phase One אשר לא מזמן רכשה את שני מתחרותיה הגדולות, חברת Leaf Imaging (הישראלית!) ואת חברת Mamiya ובכך נעשתה לחברה המובילה בתחום עם מגוון פתרונות הצילום הרחבים ביותר, גם בתחום החיישנים וגם בתחום המצלמות והעדשות.


לחברת Leaf ישנם נכון להיום שישה דגמי גבים שונים בעלי רזולוציה של 22MP, 28MP, 33MP, 40MP ושני דגמים בעלי רזולוציה של 56MP.


בחברת Phase One לעומתם מתמקדים נכון לכרגע בגבים בעלי רזולוציות גבוהות בלבד ובהם 39MP, 40MP, ו 60MP.


רוב הגבים נמכרים היום עם מצלמת Mamiya החדשה ה- 645DF. זוהי אותה מצלמת 645 המוכרת והידועה עם כמה שינויים טכנולוגים משמעותיים:

1.    למצלמה יכולת עבודה עם עדשות בעלות סגר עלים (Leaf Shutter) ובכך למעשה ניתן להגיע למהירות


        סינכרון (Sync speed) של 1/1600 השניה! ובכך להקפיא כמעט כל אובייקט בתנועה.


2.    סידרת עדשות חדשה מבית "Schneider" בעלות איכות וחדות מהגבוהות ביותר הקיימות היום. בזכות


       יכולות ההפרדה (רזולוצית העדשה) הגבוהות של עדשות אלו מתקבלת  תמונה חדה מאוד עם צבעוניות


       נאמנה למקור.


3.    מהירות פוקוס אוטומטי בפורמט בינוני שלא הכרנו עד כה.

למעוניינים לקבוע הדגמה או לקבלת יותר נתונים ניתן ליצור קשר במייל sales@jugend.co.il או בטלפון מס' 03-7969000.


למיידע נוסף ניתן לבקר באתרי הייצרנים בכתובות הבאות:

Leaf - www.leaf-photography.com


Phase One - www.phaseone.com


Mamiya - www.mamiya.com